LUT-FCJS-010
Lutron FCJS-010 Vive™ PowPak® Wireless Fixture Control for 0–10 V- Drivers and Ballasts
The PowPak® wireless fixture control is a radiofrequency (RF) device that controls 0–10 V- electronic fluorescent ballasts
and LED drivers.
Features
  • Operating voltage: 120–277 V~ 50/60 Hz
  • 1 A switching maximum, electronic ballast or LED driver for 0–10 V- load
  • No more than 3 drivers or ballasts
  • Standby power consumption < 1 W
  • Controls up to 6 mA of 0–10 V- controlled fixtures.
  • Controls up to 3 ballasts or drivers (IEC 60929 Annex E.2 requires the ballast or driver to limit the current draw to 2.0 mA maximum)
  • 0–10 V- control link on FC-010 automatically sources or sinks to third-party fixtures
  • Frequency: 431.0– 437.0 MHz (U.S.A., Canada)